4 kwietnia 2023 roku Związek Pracodawców Business Centre Club (ZP BCC) i Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) podpisały porozumienie o współpracy zacieśniające dotychczasową relację organizacji w oparciu o wzajemne członkostwo. Zbliżenie organizacji ma na celu intensyfikację działań w celu wywierania realnego wpływu na decyzje rządu i kształtowanie prawa oraz bardziej skuteczną reprezentację interesów polskich przedsiębiorców.
W obliczu wyzwań związanych z trudną sytuacją gospodarczą Związek Pracodawców Business Centre Club i Federacja Przedsiębiorców Polskich postanowiły podejmować wspólne decyzje. Dzięki tej strategicznej współpracy głos obydwu organizacji będzie lepiej słyszalny i jeszcze bardziej skuteczny w publicznej i politycznej debacie.
– Porozumienie z Federacją Przedsiębiorców Polskich to kamień milowy na naszej drodze do stworzenia silnego frontu na rzecz ochrony interesów przedsiębiorców. Chcemy razem budować naszą siłę zarówno na szczeblu ogólnopolskim, jak i regionalnym. Działając wspólnie możemy zwiększyć skalę, zasięg i możliwości, z których skorzystają wszyscy nasi członkowie. – twierdzi Jacek Goliszewski, prezes Business Centre Club. Liczymy, że jeszcze w tym roku dołączą do nas inne organizacje. – dodaje.
– Organizacje pracodawców od wielu lat działają na rzecz przedsiębiorczości, prawidłowej legislacji, dobrych standardów w kontaktach biznesowych – dzięki czemu otoczenie prawne i gospodarcze dla firm jest bardziej przystępne. To bardzo ważna i odpowiedzialna rola, podobnie jak ostatnio niezbyt przestrzegane przez rząd konsultacje w ramach Rady Dialogu Społecznego. Przedsiębiorcy i pracodawcy prywatni we współczesnej Polsce tworzą 12,8 mln miejsc pracy. W przeciwieństwie do sfery budżetowej, w sektorze przedsiębiorstw wynagrodzenia rosną o 14,5% rocznie. W tym samym czasie rząd waloryzuje stawki wynagrodzeń dla pracowników zatrudnionych w sferze budżetowej jedynie o 7,8%. Udział przedsiębiorców prywatnych w wytwarzaniu PKB w ostatnich trzech latach wyniósł w sektorze MŚP aż 49,6%, a w sektorze dużych przedsiębiorstw 22,7%. Jak widać z tych danych, nie ma rozwoju społeczno- gospodarczego bez rozwoju przedsiębiorczości. Dlatego głos przedsiębiorców powinien być ważny i słyszalny. Współpraca i sojusze organizacji przedsiębiorców to element konieczny dla równoważnego dialogu z rządzącymi. Każdy pracodawca, osoby życzliwe biznesowi to rozumieją i wspierają. Porozumienie FPP i BCC pokazuje, że mamy wspólne cele gospodarcze, a także cele programowe – ujęte w 10 kluczowych punktach. Jestem przekonany, że to początek naszych wspólnych działań – wskazuje Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
– Wspólnie, wykorzystując komplementarność naszych organizacji, chcemy kształtować sposób, w jaki podejmowane są najważniejsze decyzje dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. – mówi Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców BCC oraz Przewodniczący Rady Dialogu Społecznego. W obecnej sytuacji panującej na rynku organizacji pracodawców konieczne są działania inkluzywne, a nie wykluczające. To czas na działania pozytywistyczne, pokazujące zdolność i wolę współpracy pomiędzy organizacjami pracodawców, zwłaszcza tych reprezentatywnych, zasiadających w RDS. To czas konsolidacji i współpracy na rzecz naszych członków i wszystkich polskich przedsiębiorców. Razem możemy więcej, razem jesteśmy silniejsi w relacjach z rządem, razem skuteczniej możemy działać na rzecz polskiej gospodarki. Wolimy poświęcić czas i energię w celu uzyskania i wykorzystania synergii w naszych działaniach, zamiast skupiać się na sobie. Tego oczekują polscy przedsiębiorcy, tego oczekują nasi członkowie, tego potrzebuje polska gospodarka. – konkluduje Łukasz Bernatowicz.